За роки фотополювання на птахів я не раз зустрічався і з іншими представниками тваринного світу. Свій досвід я зібрав у 10 порад, які допоможуть вам отримати фотографії диких тварин у природі.
1. Не рухайся!
У природі діє принцип: хто перший побачив свою ціль або ворога, той і має перевагу. Побачив тварину – завмри. Якщо ти лишився досі не поміченим, повільно присідай або лягай – так ти будеш менш помітним і матимеш зручну точку для фотозйомки.
Я знаю це правило, тому під час фотополювання я максимально зосереджений. На Кінбурнському півострові я шукав лисиць, просто обходячи певну територію раз за разом. В один з вечорів я здалеку побачив тварину, яка нишпорила на березі озера. Я миттєво заліг серед трави і почав чекати. Знадобилося хвилин 40-60, поки тварина підійшла достатньо близько для того, щоб зробити перші кадри.
З часом лисиця звикла до звуків затвору фотоапарата та підходила все ближче. Я був без жодного маскування і тварина скоро мене побачила та втікла геть. Я був радий нарешті встати і розім’яти своє заніміле тіло.
2. Будь напоготові
З першої поради буде мало користі, якщо твоя камера не готова для фотозйомки. Я зазвичай ношу камеру з телеоб’єктивом у руках. Але одного дня я не планував фотографувати і я ніс свою техніку у рюкзаку. Раптом на дорозі я побачив єнитовидного собаку, який йшов мені на зустріч. Діяти довелося швидко. В один момент я вже лежав обабіч дороги з камерою напоготові. Мені пощастило, що тварина не почула ані моїх рухів, ані мого запаху. Мене і “єнота” розділяла калюжа та кілька метрів відстані, а собака так і продовжував йти в мій бік. Мною оволоділо те особливе відчуття, коли зустрічаєш віч-на-віч дику тварину у природі. Цього ніколи не відчуєш, фотографуючи з машини чи зі стаціонарного сховка.
Однак, з автомобіля фотографувати цілком реально, хоча я такого досвіду майже не маю. Потрібно уважно дивитися по сторонах і мати під рукою фотокамеру з потрібним об’єктивом. На автівку тварини реагують по різному: когось ще здалеку лякає звук двигуна, а хтось може не звертати уваги взагалі.
3. Фотографуй біля нори
Якщо знайти нору, в якій живе тварина, то матимеш гарну можливість отримати кадри. Лисенята є гарним прикладом таких зйомок. Приблизно, в травні цуценята активно граються біля нори майже увесь день. Імовірніше, вони сховаються в нору при твоєму наближенні. Але слід почекати хвилин 10-20 і цуценята почнуть знов вилазити назовні. Потрібно лише бути обачним і пильнувати, щоб ззаду не підійшла доросла лисиця – в такому випадку передбачити її поведінку неможливо.
Така ж ситуація з бабками. Ці великі гризуни активні вдень, тому побачити їх не є проблемою.
4. Не розбуди кажана
Зйомка рукокрилих (Лиликоподібних) є цікавою справою. Деякі фотографи будують складні технологічні конструкції з безліччю спалахів та датчиків руху, щоб отримати якісні знімки кажанів у польоті. Я до такого ніколи не прагнув, але кілька разів фотографував кажанів у стані спокою. Деякі види цих тварин зимують в Україні. Вони обирають печери, або інші схожі місця зі сталою температурою і впадають там у зимову сплячку. Якщо ти знайшов кажана зимою, важливо пам’ятати, що ні в якому разі не можна його будити і зачіпати. Якщо кажан прокинувся зимою від сплячки, то скоріш за все він загине, так як не зможе прогодуватися. Я натрапив на кількох кажанів в печері Мартинівська.
5. Заспокой змію
Зйомка отруйних змій може бути небезпечною. Зручніше їх фотографувати вранці – в цю пору змії тільки-но покинули свої нори і ще не встигли добре прогрітися, тому є менш активними. Якщо змія занадто рухлива чи агресивна, накиньте на неї щільну тканину. Через 10-20 секунд змія стихне і скрутиться кільцями. Приберіть тканину (не руками!) і матимете трохи часу, щоб зроби кілька кадрів.
На прикладі гадюки Нікольского, я дізнався, що змії мають постійні сховки (земляна нора чи сховок під впалим деревом) та виповзають грітися біля них. Я кілька разів навідувався до цієї гадюки в лісах Національного парку “Слобожанський”.
6. Дай напитися
Усім живим істотам потрібна вода. Якщо бути уважним, то в природі можна знайти калюжі, струмки або береги озер, до яких часто приходять тварини. Тут можна організувати тривале спостереження. Але рідко, коли такі місця є гарними з точки зору фотографії. Тому можна зробити штучний водопій. Я робив такі водопої для птахів, але ними залюбки користувалися і дрібні ссавці.
7. Вдивляйся в темряву
Якщо маєш намір зняти на фото або відео певний вид тварин, то потрібно прочитати про їх спосіб життя та провести ґрунтовні спостереження у природі. Більшість ссавців є нічними тваринами і починають свою активність після заходу сонця. Завжди можуть траплятися виключення, коли тварин можна побачити і вдень. Але з бобрами в Національному парку “Слобожанський” мені не пощастило. Багато годин я провів на берегах тамтешніх боліт. Та бобри зажди випливали зі своїх хат тільки вночі. Лише кілька разів я бачив їх у світлу пору.
8. Не шкодуй плівки
Мені не так часто щастить фотографувати диких звірів. Коли випадає така нагода, я не шкодую ні камери, ні карти пам’яті. Але інколи серійна зйомка є просто необхідною. Ласиця – дуже прудка тваринка. У Національному парку “Слобожанський” я побачив, як кілька ласиць бігають через дорогу. Я придивився – біля дороги в них була нора і, вочевидь, усе сімейство просто гралося, бігаючи один за одним. Я зміг зблизька спостерігати за ними протягом години-півтори, але зфотографувати не знав як – тваринки настільки швидко рухалися, що не було жодної змоги навіть роздивитися їх у видошукачі камери. Тому я “стріляв” майже навмання і з кілька сотень кадрів, я зміг обрати кілька чітких.
9. Сємки є?
Дрібні гризуни теж дуже рухливі. В природі від реакції та швидкості залежить їхнє життя. Їжа – найпростіший спосіб домовитися з мишами, полівками, вивірками та іншими гризунами.
10. Фотопастка
Якщо ти вирішив зайнятися цією справою серйозно, то без фотопаскти не обійтися. Це автоматична камера з датчиком руху, яка може знімати фото/відео вдень та вночі. Знайти такі камери можна в спеціалізованих інтернет-магазинах. Наприклад, тут: fotopastka.com.ua
Вона дозволить зібрати важливі відомості про поведінку тварин без участі фотографа.
Та головне – це повага та любов до природи. Жоден кадр не вартує того, щоб мучити тварину, заганяти її машинами чи собаками, виганяти звірів з нір тощо. Ці та схожі методи є аморальними та злочинними.
Бажаю вдалих кадрів та позитивних емоцій від перебування у природі.
Також запрошую до перегляду альбом “Дика природа”, де зібрані мої світлини з портретами тварин.