Ці екзотичні птахи є окрасою українського степу, грозою бджіл та улюбленцями фотографів. Вони привертають увагу в першу чергу своїм яскравим забарвленням. Ніколи не набридає спостерігати за їхніми повітряними піруетами та майстерним полюванням на комах. До того вони розповсюдженні по всій Україні і є не складним об’єктом для фотозйомки.
Всі фотографії можна відкрити у великому розмірі
Давно я роздивлявся бджолоїдок на фотографіях інших фотографів, як одного разу зустрів їх біля своєї хати. От тільки розпізнати їх я зміг лише через рік-два, коли передивлявся свої архівні фото. Тоді в маленьких темних силуетах я впізнав бджолоїдок. Пройшло чимало часу і тепер я вже маю у своєму активі фотографії бджолоїдок з Січеславщини та Слобожанщини, спостерігав їх на Півдні та на Буковині.
Криворізькі провалля
Є в Кривому Розі особливі території, де людина продемонструвала свою руйнівну силу. Понівечені ділянки степу та величезні провалля – результат бездумного втручання у природу. Але немає лиха без добра. Завдяки просіданню ґрунту, цю територію оминають забудови та нові відвали. Тому тут природа бере своє. Весною тут можна побачити ковилу та іншу степову рослинність. Для мене найцікавішими були птахи і своїх перших бджолоїдок я зняв саме тут.
Тоді я ще їздив без ночівлі. Тому в день на дорогу загалом витрачав приблизно 4 години транспортом та з годину пішки в одну сторону. А процес зйомки полягав в тому, щоб непорушно сидіти годинами під маскувальною сіткою і чекати коли птах сяде переді мною. Складнощів додав старий об’єктив з ручним фокусуванням, завдяки якому я змарнував не один кадр. Але я мав єдине бажання тоді: проводити якомога більше часу на лоні природи.
Приміськими полями
Потім в мене з’явився велосипед! Я любив їздити за місто, навколо водосховища та полями. На перший погляд, то була нічим не виразна урбанізована природа. Але для мене вона була і залишиться чарівною, адже то є дім для безлічі птахів, лише треба знати куди і коли дивитися. Так не оминув увагою я невеличкий глиняний кар’єр обабіч траси. Там і справді була невеличка колонія бджолоїдок.
Я мусив витрачати чимало сил та часу на те, щоб доїхати туди й назад. Але це мене не спиняло. Бувало, що і сильний дощ мені не ставав на заваді. І один раз я таки мав вдалу фотосесію з цими витонченими птахами.
Слобожанщина
Подорож до Національного природного парку “Слобожанський” була для мене новим досвідом. Геть нова і не знайома природа. Та що може давати більше натхнення? В один із днів я побачив з автівки біля дороги урвище та бджолоїдок. Вирішив ризикнути та спробувати потофотографувати їх, не маючи в запасі достатньо часу. Але дарма переймався – майже одразу птахи почали позувати перед фотокамерою.
Під маскувальною сіткою я провів 2-3 години і отримав серію непоганих кадрів.
В автомобілі я був пасажиром, тому після зйомки мені необхідно було пройти кілька годин лісом, щоб дістатися стаціонару Національного парку.
Харківські степи
Завдяки новим друзям зі “Слобожанського” НПП, я зміг відвідати й степову Харківщину. Регіональний ландшафтний парк “Великобурлуцький Степ” відомий своїми байбаками. Але, побачивши на горизонті вже добре знайомих кольорових птахів, я не зміг втриматися, щоб не познімати їх.
Січеславщина
Потяг Кривий Ріг – Дніпро минає містечко Верхівцеве. Тут проживає зоолог за покликанням та знавець місцевої орнітофауни Петро Чегорка. Він заінтригував мене невеличким кар’єром на схилах степової балки, де мешкає чимало птаства. Тут вже для мене бджолоїдки були другорядним об’єктом фотозйомки, адже полював я на сиворакшу. Та склалося не так, як гадалося. За дві поїздки я привіз кадри лише бджолоїдок.
Так самець привертає увагу самиць: співом та активними рухами хвоста запрошує даму взяти гостинця, якого щойно вполював.
До Верхівцеве я їздив вже з ночівлею. Для зйомки використовував фотонамет, в якому і ночував.
Під час своїх подорожей бачу і чую цих птахів майже скрізь. Минулого року знайшов їх і на Буковині. Сподіваюсь, що вдалі кадри буковинських бджолоїдок в мене ще попереду.
Для використання цих або інших моїх фотографій птахів, слід придбати ліцензію на Shutterstock або Adobe Stock
⇒ Переглянути пост про не менш екзотичного родича бджолоїдок – рибалочку
Дякую за увагу!