Здалеку всі кулики дуже схожі між собою. Але при більш детальному огляді помітні відмінності у забарвленні, розмірах, форми дзьоба тощо. Та кулика-довгонога видно одразу. Серед своїх побратимів його вирізняють непомірно довгі та яскраві ноги, за які його ще називають “ходуличник”.
*всі фото можна відкрити у великому розмірі
Як виглядає?
Лапи – це перша ознака. Яскраво рожеві, тонкі та дуже довгі відносно розміру тіла птаха.
Оперення цих птахів має характерне чорно-біле забарвлення. На відміну від більшості куликів, самця і самицю можна легко відрізнити візуально – у шлюбному вбранні на голові та шиї самця з’являється чорний колір. У самиці голова біла або ледь помітно розбавлена чорним. Очі в обох великі та червоні, під стать ногам.
Чималі чорні крила (за що він і отримав англійську назву “black-winged stilt”) у складеному стані помітно виступають за хвостом. Витончений тонкий дзьоб доповнює елегантний зовнішній вид цього птаха.
У другій половині літа можна спостерігати скупчення молодих птахів. Забарвлення в них більш тьмяне та строкате, ноги не мають яскравого кольору.
Яка дієта?
Довгі лапи – це не просто модний атрибут. Вони дозволяють птахи ходити на глибині, куди інші кулики дістатись не можуть. Цікаво, що деякі народи використовують ходулі саме за таким же призначенням – ходити по воді. Тонкий витягнутий дзьоб перетворюється на ефективну зброю, коли діло доходить до ловлі комах з поверхні води. Крім того ходуличник добуває харч з дна, зануривши голову у воду. До раціону довгоногів входять личинки, черв’яки та пуголовки.
Де побачити?
Кулик-довгоніг занесений до Червоної книги України та в останні роки його можна зустріти у нас все частіше. Якщо весна рання, то цих птахів можна побачити вже в кінці березня на узбережжях південних регіонів України. Влітку ходуличники зустрічаються майже по всій території України, про що свідчать дані спостережень на сайті uabirds.org. Любить птах як береги солоних лиманів так і прісні мілководні водойми, штучні стави і навіть “сезоні” озера, які утворюються внаслідок танення снігу та опадів.
Як гніздується?
У травні пара ходуличників починає будувати гніздо. Для цього вони обирають горбочки, що трохи піднімаються над водою. Ця пара птахів під Кривим Рогом обрала за основу для гнізда купку мулу, що ледь стирчить з води. Через такий спосіб гніздування кулики-довгоноги уникають місць зі значними перепадами рівня води, бо гнізда просто змиє водою.
Далі вони роблять підстилку з водоростей та ретельно трамбують її черевцем. Над гніздом працюють удвох. Не дивлячись на таке хитке становище, ця пара вдало вивела потомство в цьому місці.
Ходуличники гніздуються колоніями, чисельність яких може сягати 100 особин. Гнізда розташовані на невеликій відстані одне від одного та маю вигляд маленьких островів з трави чи водоростей. У повній кладці 4 зеленуватих яйця, які насиджуються більше 20 днів обома батьками по черзі. Колонію, що зображена справа на фото мені показав знавець місцевої орнітофауни Анатолій Сальник. Не раз ми їздили полями, чимало цікавого та нового він мені показав! Ця колонія цікава тим, що ходулочників можна тут спостерігати прямо з траси Кривий Ріг – Дніпро: гнізда були чи не під самою дорогою.
Яка поведінка?
Найцікавіше спостерігати за цими птахами, звісно, в гніздовий період. Процес спарювання в них – це справжнє дійство. Після того як самиця подасть сигнал, самець береться за справу. Та з таками ногими то все не дуже просто і виглядає як акробатичний номер.
Після цього обов’язково ніжні обійми. Цей момент мені особливо до вподоби!
Весь процес триває швидко і вигладає так
Окрім любовних загравань у птахів є інші справи. Наприклад, захищати свою гніздову територію. Мені цікаво те, що птахи колоніальні, те все ж таки часто сперечаються зі своїми побратимами. Баталії на ходулях – ще те видовище! Але головним чином ходуличники захищають свої гнізда та потомство від різних хижаків. Одного разу спостерігав, як дісталось лелеці, який просто прилетів годуватися на водойму. Кулик відважно налітав на соперника, який був в рази більшим.
Які пташенята?
Так само, як і у всіх куликів, пташенята ходуличника вилуплюються зрячими та можуть одразу самостійно годуватися. Але в цей період вони дуже вразливі та потребують опіки батьків. Дорослі птахи оберігають малечу від холоду та хижаків, а також показують кормові ділянки.
Коли відлітає?
Кулик-довгоніг – перелітний птах. До України прилітає на початку весни, а на зимівлю відлітає до кінця серпня. Під час міграцій можуть збиратися у групи, або зустрічатися поміж іншими птахами на кормових ділянках. На зимівлю ходуличники відправляються до Африки.
Додавайте свої спостереження за птахами на сайт UaBirds, а найцікавіші свої фото з цими довгоногими красенями у коментарі до цієї статті. Варіанти назви статті також приймаються, бо в мене проблеми з влучними назвами 🙂 Дякую за увагу!
Інші дописи про куликів:
Підписатися на блог:
Україна. 2012-2015 роки