Для короткої подорожі ми обрали Гданськ – це гарне місто, до якого можна швидко дістатися з Чернівців. Шукати інформацію про місто ми почали чи не перед самим вильотом. Тим цікавіше було, коли ми вже ходили містом. Воно було для нас абсолютно новим, на нас не тиснули десятки тисяч фотографій Гданська з мережі, які б вказували нам куди йти і що подивитися. Ми просто гуляли і пізнавали все на ходу, формуючи свою власну думку про місто.
З Ельвірою Подолінською ми вже подолали не одну сотню кілометрів в подорожах, гірських походах та на фотозйомках. В цьому пості представлені також і світлини Елі.
Вийшов приємний формат подорожі, без метушні та чітко встановленого графіку. Ми могли собі дозволити стояти і годину чекати світла, або пити ірландську каву та спостерігати, коли місто вкриють сутінки. Підсумком такої подорожі стала стаття, формат якої для мене також є новим. Запрошую поринути в історію славетного міста Гданська через візуальні образи від давнини до сьогодення. Сучасні фотографії Гданська у цій статті публікують Сергій Рижков та Ельвіра Подолінська.
Всі фото можна розкрити у великому розмірі.
Розквіт міста
Набережна Головного міста
Багаторічна історія Гданська знає злети й падіння. Першим письмовим згадкам про місто вже понад 1000 років і тоді Гданськ був у складі Польського королівства. З того часу ці землі переходили з рук в руки і належали Тевтонським лицарям, Королівству Пруссії, Німецькій Імперії, а також було Вільним містом під патронатом різних держав.
Місто розкинулось у гирлі річки Вісла. Тому основна історія Гданська пов’язана з водним промислом. Протягом століть невеличке рибацьке селище перетворилось на потужне портове місто. З ростом торгівлі неабиякого розвитку тут набула й культура. Зараз архітектура Гданська вабить туристів з усього світу. Це місто інколи називають “Містом готичних шпилів” і воно включене до Європейського шляху цегляної готики (англ. European Route of Brick Gothic) – туристичної траси, яка проходить 34-ма містами семи країн, розташованих біля Балтійського моря.
Вздовж західного берега річки Мотлави тягнеться Довга набережна (пол. Długie Pobrzeże)- найпопулярніше місце для прогулянок серед мешканців та гостей міста. Окрасою набережної є гарні фасади кам’яниць та “водні” брами, які відкривають вхід до Головного міста. Найвідомішою брамою є Ворота-кран або “Журав“. Це найстаріший сердньовічний портовий кран, який зберігся до наших днів. Свою історію ця водна брама бере з XIII ст. А у своїй нинішній формі він був збудований у 1442-44 роках і виконував свої функції майже до середини XX ст. Механізм складався з двох дерев’яних барабанів діаметром 6 метрів та міг піднімати вантажі до 4 тонн. Колеса були пішохідними та приводилися в дію силою чотирьох людей.
Маріацька брама (Brama Mariacka) виділяється своєю вишуканістю та пізньоготичним стилем. Перша згадка про неї датується 1484 роком. Ліворуч від брами розташований Будинок природознавців, збудований у стилі маньєризму (також відомий як північний або голландський ренесанс). На старій фотографії важко не звернути увагу на обсерваторію, яку відкрили у 1886 році на вежі будинку.
Довга набережна (пол. – Długie Pobrzeże, нім. – Lange Brücke). Перша згадка про пристані на цьому березі Мотлави датована XIV ст. В давні часи набережної, як такої, не було. Тут розташовувались поодинокі дерев’яні платформи напроти будівель. З часом платформ стало так багато, що вони утворили суцільний міст, але вздовж річки. В XIX ст. тут вже кипіло міське життя – натовп народу, кіоски з товарами, пришвартовані судна. Сучасного вигляду набережна набула вже у другій половині XX ст.
Довга набережна переходить в Рибацьку набережну. Тут здавна торгували морепродуктами як з прилавків, так і прямо з пришвартованих човнів. Раніше набережна була відділена від основного Рибного ринку будівлями і була сполучена з ним трьома брамами. На сучасних фотографіях видно, що частини будівель не стало (праворуч) і на їх місці нині розташована Гданська карусель (Gdansk Carousel).
Маріацький собор
Базиліка Внебовзяття Пресвятої Діви Марії – “Корона Гданська” та найбільший цегляний собор у світі. Вражаючий своїми масштабами зразок цегляної готики. Закладений собор був в далекому 1343 році, а будівництво тривало більше 150 років. Висота його башти становить 77 метрів. На неї можна піднятися, щоб насолодитися краєвидами міста з висоти.
Окрім зовнішньої величі собор має чимало цікавого всередині. Під високими кам’яними склепіннями знаходиться багато культурних цінностей: фрески, скульптури, орган, вівтарі. Свого часу інтер’єр собору прикрашали шедеври живопису. Найвідомішим з них є триптих “Страшний суд” Ганса Мемлінга, який нині зберігається в Народному музеї Гданська. В соборі знаходиться вражаючий Головний вівтар, який є прекрасним зразком пізньої готики. Свого часу він вважався найрозкішнішим у Померанії та Східній Пруссії. Мене особливо зацікавив Астрономічний годинник, який був предметом захоплення гостей з усієї Європи протягом багатьох років. Зроблений він був у 1464-1470 роках Хансом Дюрінгером. Висота його становить 14 метрів і складений він з трьох поверхів: планетарій, календар та поверх з фігурами. Годинник мав 6 незалежних механізмів. Наприкінці війни його було розібрано і донині ведеться його реконструкція.
Довгий ринок
Довгий ринок разом з вулицею Довгою утворює так званий Королівський шлях. Починаючи з Середніх віків, це був культурний та економічний центр Гданська. В часи Інквізиції на площі Головного міста навіть спалювали “відьом”. У другій половині XIX ст. по вулиці Довгій запустили кінний трамвай. Згодом його замінив електричний аналог, який курсував тут до середини XX ст.
Назва Двору Артуса походить з легенди про короля Артура, який був популярний в XIV ст. та являв собою символ мужності та лицарства. Спочатку в Англії, а потім в німецьких містах шанувальники традицій Артура почали називати свої будинки зустрічей на честь славетного короля. У XV ст. Двір Артура був перебудований і став місцем, де збиралася еліта Гданська. З часом за садибою закріпилася слава “найпрестижнішої таверни”. Але це був осередок не тільки розваг, а й культури – тут проходили виставки живопису та презентації книжок. За всю свою історію Двір Артуса був і елітним салоном, торговою біржею, а нині є філією Історичного музею міста Гданська.
Навпроти Двору Артуса стоїть Фонтан Нептуна. Вишуканий фонтан прикрашений багатьма скульптурами, різьбленням по каменю і оточений металевою огорожею. Головним елементом ансамблю є 650-кілограмова бронзова фігура античного бога морів Нептуна. Фонтан став одним із символів міста Гданськ.
Кам’яниці Довгого ринку мають безліч цікавих елементів та деталей, які можна розглядати нескінченно довго.
Старе місто
В Гданську Старе місто (Stare Miasto) не відігравало визначної ролі в житті міста. Цей район був центром Данціга до приходу хрестоносців, але втратив своє значення після заснування ними Головного міста. Але і тут збереглися деякі цікаві споруди. Мене, як фотографа, зацікавили в першу чергу дві з них.
Ратуша старого міста, що була збудована у 1587 – 95 роках в стилі нідерландського маньєризму. Стоїть вона на березі каналу Радунія, який створили тевтонці на 200 років раніше. Ратуша Старого міста не є занадто популярним об’єктом для фотографування серед туристів, але мені сподобалась композиція, яку складають у кадрі ратуша, канал та Хлібний міст.
Якщо подивитися з Хлібного мосту в іншу сторону, то ми побачимо Дім мельника та позаду нього Великий млин (на цей час млин був на реконструкції, тому фото не зробив). Великий млин на каналі був заснований хрестоносцями ще у XIV ст. Це велика споруда з кількома ярусами та 18-ю водяними колесами була технологічним взірцем свого часу. Великий млин виконував одночасно функції млина, хлібопекарні та зерносховища. Дім мельника розташований на чолі острова і виглядає дуже мальовничо.
Руйнівна сила Другої світової війни
Саме у Гданську пролунали перші залпи Другої світової війни та пролилася перша кров у вересні 1939. А у 1945 році історична частина міста була зруйнована вщент. 90% будівель, які простояли не одне століття, перетворилися на руїни. Але історія Гданська це також історія відродження. По закінченню війни Гданськ в результаті Потсдамської конференції повернувся до складу Польщі. І одразу почалась масштабна реконструкція міста, яка триває і понині.
Зі 144 тисяч житлових будинків 95 тисяч було повністю зруйновано! Історична частина міста у післявоєнні роки була тією пусткою, якими нас лякають сучасні фільми про пост-апокаліпсис. За кілька років після війни відновили трамвайну лінію через Головне місто, яке ще лежало в руїнах. Люди ходили між похмурими рештками колись красивих будівель ще з десяток років. Не дивлячись на скрутне становище, влада міста вирішила почати грандіозну реконструкцію історичної частини міста. Всі роботи проводились за власний кошт без іноземної підтримки. Значно допомагали справі чисельні старі фотографії та малюнки міста. Яскравий приклад того, коли твори образотворчого мистецтва або прості ілюстрації, можуть зберегти історію та допомогти відтворити її в найменших деталях.
Історія Зеленої брами бере початок з XIV ст. У 1564—568 роках була перебудована в якості міської резиденції польських королів. Але за призначенням ніколи не використовувалася. Цікаво, що побудована брама була з нетипової для Гданська малогабаритної цегли, яку називали голландською. Назву свою вона отримала тому, що імпортувалася як баласт у вантажних трюмах суден з Амстердама.
В 1945 році будівля була спалена, зруйнована частин стін. Відновлена Зелена брама у 50-і роки.
Кран Журав був також зруйнований. Стара фотографія дає все зрозуміти і без слів. Будівля була відновлена лише в кінці 50-х років і повернула свій вигляд XVII ст. Віднині Журав є одним із символів міста та входить до складу Національного морського музею Гданська.
Під час боїв за Гданськ Маріацький собор зазнав значних пошкоджень. Сильні пожежі знищили повністю дах, плавитися почала навіть цегла. Частина склепінь обвалилась. Реконструкція почалась в 1946 році. Склепіння були відновлені у залізо-бетоні, а дах вкритий черепицею. До початку бойових дій внутрішнє оздоблення було вивезено до різних музеїв. Деякі твори культурного надбання Маріацького собору і донині зберігаються в музеях. А от старовинні дзвони були або переплавлені у військових цілях або знищені під час боїв.
У 1681 році було завершено будівництво Королівської каплиці біля церкви Св. Марії (Маріацького собору). Під час Другої світової війни інтер’єр каплиці був зруйнований. Пошкоджені склепіння, дах і частково купольний ліхтар. В 1948 році каплиця була знов відкрита для богослужінь, але реставраційні роботи ще тривали довго. У 2002 – 2003 роках проводилися консерваційні роботи з оформлення живопису всередині купола, а в 2005 році виконана реконструкція незавершеної частини підлоги.
Під час війни всі будівлі на Довгому ринку були або знищені, або мали значні пошкодження. Сумну долю має ратуша Головного міста. Перше лихо сталося у XVI ст., коли страшна пожежа завдала значних руйнувань. Тоді і відбулась перша значна реконструкція будівлі. Та це не зрівняється з 1945 роком, коли пошкодження були критичними. Ратуша могла обвалитися навіть від сильного вітру і влада міста постановила її знести, як будівлю, що не підлягає відновленню. Але прагнення зберегти свою історію для поляків було дуже сильним і все ж таки у 1946 році почались складні роботи з відновлення. Відбудова ратуші Головного міста стала видатним досягненням в історії післявоєнної реконструкції Польщі.
Завдяки обачливості та везінню Фонтан Нептуна зберігся до наших днів. До початку бойових дій скульптури були вивезені з Гданська, а басейн був замурований цеглою. Після війни цеглу розібрали і фонтан повністю відновили. Остання масштабна реконструкція була проведена у 2011-12 роках.
Великий арсенал (пол. Wielka Zbrojownia) – одна з найкрасивіших будівель не лише Гданська. Гданський арсенал є одним з кращих зразків голландської архітектури в Європі. Побудоване в 1600-1609 роках по проекту відомого архітекторва Antoni van Obberghen в стилі голландського ренесансу. До 1793 року будівля служила складом для зброї і боєприпасів, а також своєрідним виставковим залом і міським музеєм.
Війна не зглянулась і над цим шедевром архітектури.
Башта Яцек – частина середньовічних укріплень XV-XVI ст. Під час війни були зруйновані дах та частина стіни. Відновили башту до 1955 року. А у 2016 були закінчені додаткові реставраційні роботи. Була почищена цегла від кіптяви, яка утворилася від диму печей сусідніх будинків. Як казали реставратори: “Ми очистили її від 600-річного бруду“. Також укріплювали фундамент, в результаті чого довідалися, що частина вежі знаходиться під землею. Рівень ґрунту в Гданську зріс приблизно на 1,5 метри за останні 600 років.
Будинок Гільдії мельників, чудовий зразок фахверкової архітектури, був стертий з лиця землі. Майже половину століття ця частина острова на каналі Радунія була порожньої. В 90-х роках було вирішено збудувати на цьому ж місці точну копію Гільдії мельників, відтворюючи всі деталі. З тих пір в цьому приміщенні працює ресторація.
Гданськ в наші дні
Час минає і Гданськ, як одне з провідних міст Померанії, також не стоїть на місці. Поряд зі відновленими старовинним будівлями постає сучасна модерна архітектура. Можливо, комусь не подобається таке поєднання. Але варто відзначити, що модерні будинки повторюють традиційні архітектурні форми та досить гармонічно вписуються в архітектурний ансамбль. Але в глибині історичної частини міста ми не побачимо скляних коробок та модних торгових центрів з яскравими гігантськими вивісками.
З ростом туризму в Гданську з’являються все нові атракції. У 2018 році запустили Гданську карусель, яка зроблена у вишуканими венеціанському стилі та прикрашена картинами з краєвидами міста.
Осторонь від історичного центру можна побачити зразки сучасної архітектури. Одним з найвизначніших є будівля Музею Другої світової війни. Дизайн був дуже високо оцінений міжнародною спільнотою архітекторів. Найцікавішою частиною архітектурного ансамблю є нахилена “падаюча” вежа висотою 40 метрів зі скляним фасадом, де розміщена бібліотека, читальні та конференц-зали, а також кафе і ресторани з видом на місто. Новаторські ідеї та їх реалізація на високому рівні сприяли тому, що за перші півтора року роботи музей відвідало більше 1 млн. людей.
Видатні історичні пам’ятки Гданську продовжують відігравати роль і в сучасній культурі. Розробники відомої комп’ютерної гри Відьмак (The Witcher 3) використовували у своєму проекті елементи польської культури, в тому числі і архітектури. “Ми з Польщі, і ми пишаємося Польщею. Наша художня команда поклала в основу своєї роботи видатні польські локації “, – говорить керівник проекту Konrad Tomaszkiewicz. В грі можна впізнати і кран Журав (Zuraw). Ця брама відкривала статтю, вона її і завершить.
Хочу зізнатися, що ідея статті виникла спонтанно вже вдома. В Гданську шанують свою історію та цінують старі фотографії міста. Мене приголомшили світлини 1945-го року, які висіли на стінах Золотої Брами. Це нагадування та застереження, яке не втрачає актуальності в наш час. А на Довгій набережній є магазин зі старими книжками. На вітрині стояв фотоальбом “Był sobie Gdańsk” (1996), де зібрані старі фото міста. Я не пожалкував майже 300 zl. і купив два томи цього видання. Гортаючи альбом, я побачив, що всі точки, де ми фотографували з Елею були популярні серед фотографів ще у XIX ст. Разом з тим я більше дізнавався про історію міста. Тут і виникла ідея, яка загалом не є оригінальною, зібрати в одній статті старі й нові фотографії міста. Після закінчення статті я дізнався дуже багато цікавого про Гданськ та про культуру загалом.
Сподіваюсь, і Вам було цікаво! Дякую за увагу!
Гданськ. Березень, 2019
Окрема подяка сайту Fotopolska.Eu, де зібрана велика кількість фотоматеріалів у хронологічному порядку та з прив’язкою до мапи.
P.S. стаття не є працею з історії, тому може містити деякі неточності.
P.S.S. трошки фотографічного гумору на останок. Твоє відчуття, коли пофотографував у Гданську: