Ця стаття не про те як обрати паспарту для вашої фотографії чи як зробити правильний зріз. Тут розкажу лише про свій власний досвід роботи з багетними майстернями та на що звертати увагу, коли віддаєте та забираєте роботи з майстерні.
Що таке паспарту?
Це щільний спеціальний картон з вирізом під фотографію, картину, ілюстрацію, тощо. Цей елемент оформлення допомагає підкреслити витвір та відокремити роботу від фону, на якому вона знаходиться. Паспарту бувають різних кольорів, фактури та товщини. Але окрім того різною може бути і якість самого картону, про що в нас говориться дуже мало. В інтернеті ж про це є чимало інформації. Про те якими бувають паспарту, і як відрізнити дешеве від музейного можна дізнатися з матеріалів Павла Косенка. Тому дублювати матеріал не бачу потреби.
В тих майстернях, з якими я працював, люди все ще наклеюють фотографію до самого паспарту (а не до основи) звичайним скотчем чи іншими “професійними” методами. Загалом правильна схема оформлення роботи має виглядати так:
До неї можна додати також скло та підкладку між нижнім картоном та задником. Але тут хочу поговорити про спрощену схему, коли виготовляється лише “сендвіч” – паспарту з вікном, фотографія та основа. Я роблю це для того, щоб просто зберігати роботи. Фотографії в такому “бутерброді” вже не зімнуться та їх можна швидко оформити в раму. До того ж, фотографії в такому вигляді можна вже презентувати глядачеві і лишити можливість йому обрати раму за своїм смаком та під свій інтер’єр. Для мене це також зручно. Маючи кілька робіт однакового розміру, я можу виготовити лише одну раму, щоб використовувати її для презентації готової оформленої роботи.
Багетні майстерні
Досвідчені фотографи, які мають до того хист, самі займаються виготовленням рам та паспарту для своїх фотографій. В мене поки не має сильного бажання та можливості тим займатися, тому я звертаюсь до послуг багетних майстерень. Якщо Ви купили фотографію чи інший витвір образотворчого мистецтва, то вам також необхідно буде звернутися до майстерні. Не завжди є змога відправити роботу на оформлення в Київ чи Львів. Тому я звертаюсь до локальних майстерень. І тут мова піде про геть банальні речі, але, на жаль, про них дійсно варто говорити. Тож про що слід пам’ятати, коли віддаєте роботу на оформлення:
- по-перше, переконайтеся самі і зверніть увагу майстра на те, що робота не має жодних пошкоджень та дефектів.
- одразу ж запитайте, чи готова майстерня відшкодувати повну вартість роботи в разі її пошкодження. Якщо ні, то варто задуматися чи варто мати з ними справу.
- якщо віддаєте фотографію, зробіть наголос на тому, що фотографію потрібно брати акуратно, за краї та робочі, не згинати, зображення не чіпати пальцями і взагалі, працювати потрібно у рукавичках. Чому? Дивіться нижче:
- робота в такому стані може прямувати лише до смітника. Окрім вм’ятин фотографія дуже чутлива до подряпин та слідів від пальців (одна добряча пляма була також на фото, що вище).
- в одній майстерні я спитався за безкислотне паспарту, але там про таке не чули. Тому, радити уточнювати матеріал самого паспарту рекомендувати не буду 🙂 Якщо ви дивилися відео Павла Косенка, то можете уявити реакцію багатьох наших майстрів на запитання: “А чи працюєте Ви з термопресом для фото?”. Тому про прес, безкислотні клейкі основи, кістяні стеки та інші цікаві речі можна не питати.
- детально розкажіть про розміри вирізу: чи хочете ви, щоб паспарту перекривало фото, чи навпаки – щоб лишилися білі смужки між фото і паспарту.
- якщо замовляєте просто паспарту, не віддаючи роботу в майстерню, ще більш детально розкажіть про потрібні розміри. Я розказував, показував на картинках та приніс одну з 5 робіт в майстерню – не допомогло. Роботу, яку я приніс зробили нормально, а 4 інші паспарту геть не підійшли до моїх фотографій, хоч і просив робити з запасом.
Коли забираєте вже готову роботу, то потрібно бути не менш уважним:
- ретельно перевірте фотографію на предмет пошкоджень. Після того, як в майстерні пом’яли одну роботу, я почав перевіряти. На другий раз одна з 6 робіт була також зіпсована геть, за що я отримав компенсацію від майстерні.
- перевірте чи чисте саме паспарту.
- перевірте уважно зрізи: внутрішні та зовнішні. Вони мають бути акуратними, в кутах не має бути сильних “перерізів”. А також зверніть увагу чи перекриває паспарту фото. На прикладі нижче є всі перераховані недоліки і паспарту не перекриває фото.
- варто звернути увагу і на зовнішній зріз, особливо коли ви замовляєте “сендвіч”. При замовлені зауважте, що основа та паспарту мають бути одного типу і кольору, також вони мають бути чітко одного розміру. Дивіться посилання нижче, як консервувати такі роботи – в ідеалі ці краї потрібно заклеїти стрічкою або фольгою.
Тверда основа для фото
Але вище описаний “сендвіч” мене не дуже влаштовує, тому що фотографія великого розміру має деякі нерівності у вигляді хвиль. Тому я вирішив спробувати клеїти роботу на тверду основу і зверху вже накладати паспарту, яке має клеїтися до основи. Для початку я спробував звернутися знову до локальних майстрів. У підсумку +1 зіпсована робота. Фотографія була приклеєна за допомогою двосторонньої клейкої стрічки. Такий метод не дає 100-відстокового зчеплення фотографії з основою, тому утворюються пухирі та інші нерівності.
Тож годі з мене зіпсованих фотографій, тому у фірмі КолорФарб-Прінт, де я друкую фотографії, почав замовляти одразу ж і нанесення на тверду основу. Фотографія друкується на великому листі з білими полями, які відповідають розміру майбутнього паспарту. Тепер маю ідеально рівні фотографії, які зручно зберігати і можна сміливо нести в локальну майстерню, не переживаючи, що фотографія буде пом’ята.
Інші приклади оформлення робіт можна переглянути у розділі Друк.
Корисні матеріали:
- блог Павла Косенка
- КолорФарб-Прінт: якісний фотодрук та нанесення на основу (Київ)
- Діагональ: якісний друк та оформлення фотогарфій (Київ)
- ПроАрт: галерея та майстерня, парцюють з якісними безкислотними матеріалами (Львів)
- Серія відео про оформлення робіт та матеріали від фірми Rinaldin (для прикладу: відео як робити “сендвіч”)