Галагази за поведінкою трохи подібні до гусей та мають характерний зовнішній вигляд. Відмінною рисою у способі життя є вибір місць для гнізда – глибокі нори. Як і всі представники роду качиних, це дуже обачні птахи і фотографувати їх є непростою є справою.
В Україні ці птахи представлені двома видами – галагаз звичайний та огар (галагаз рудий). Обидва ці види качок мають яскраве забарвлення та великі розміри. Огарів у дикій природі я бачив лише здалеку.
А галагаза звичайного я мав змогу спостерігати та знімати протягом 10 днів на Кінбурнському півострові. Саме про цей вид і йтиметься мова в цьому дописі.
Ця качка має строкате забарвлення, за яким галагаза легко впізнати. Мешкає вид на солоних озерах та морському узбережжі. Тож в нас його можна зустріти переважно в південних регіонах. Перший свій кадр з цим птахом я зробив на Одещині.
Та найкраще я познайомився з галагазами на Кінбурні. Тут є чимало мілководних озер, в оточенні піщаних кучугур – ідеальне місце для цих птахів.
Блукаючи пісками півострова я знаходив старі нори лисиць, але вони не були покинутими. Ґрунт навколо нори був рясно вкритий качиними слідами – тут живуть галагази. Такий спосіб гніздування вирізняє їх серед інших качок.
Певно, це одна з причин, чому самиці галагазів такі ж яскраво забарвлені, як і самці – немає потреби маскуватись при насиджені яєць.
Спостерігати за птахами у цей період надзвичайно цікаво, але треба мати чимало терпіння. Щоб побачити зблизька сцени із життя качок, необхідно ретельно обрати місце, провівши спостереження протягом кілька годин, а то і днів. Потім підготувати надійний сховок та дати птахам час звикнути до нього.
Галагази є моногамними птахами, себто, пара тримається разом протягом всього року. Але щовесни відбуваються шлюбні ігри. Старі самці відстоюють свою територію та захищають партнершу від зазіхань холостяків.
Самиці зазвичай не стоять в стороні і теж приймають активну участь у сутичках.
В основному ці бої умовні і птахи не завдають шкоди один одному.
Галагази – галасливі птахи. У шлюбний період самці закидають голову назад та відтворюють своєрідний свист.
Сподіваюсь, що матиму змогу у майбутньому познімати й інші аспекти життя цих качок!
Дізнатися більше про пташині місця на Півдні Україні:
Дякую за увагу!
Кінбурнський півострів. Квітень, 2018