Майже тиждень я провів на “краю географії”, де у липні зима, а сонце рухається у зворотньому напрямку. Кейптаун! Це місто ще називають “воротами Південної Африки” та його визнано одним з найгарніших у світі.
Ця подорож стала можливою лише за допомоги Wikimedia Foundation та конкурсу Wiki Loves Earth.
Всі фото можна розкрити у великому розмірі
Місто
Кейптаун – столиця Південно-Африканської Республіки, розташувалася на березі Атлантичного океану у підніжжя мальовничої Столової гори. Місто зустріло мене сонячною погодою. Тутешнє зимове сонце стояло низько над горизонтом та приємно гріло своїми променями. В центрі багато дерев, які скинули своє листя. Все це дуже схоже на наше бабине літо – мою улюблену “пору року”. В діловому серці міста гуртуються бізнес-центри, великі готелі та магазини на будь-який смак. Люди тут також зустрічаються усіх соціальних шарів.
У місті чимало безпритульних. Не факт, що їх більше, ніж в нас, але вони дуже конрастують з оточуючим середовищем. Схоже, що їх мало що турбує в житті. Я так гадаю, джерелом злочинності вони також не є, інакше б поліція та місцеві не так лояльно до них ставились.
Не можу сказати, що Кейптаун є містом контрастів – всюди де я був (щоправда, не багато де) мені в очі не кинулась хоч якась розруха та занепад. Всюди охайно, відносно чисто, сучасно. Стовпи та стіни будівель не “прикрашені” оголошення та “малюнками”, все міське майно абсолютно ціле та чисте. Промислова зона з вантажними складами, д-у-у-же відрізняється від промислової зони, яку я звик бачити у рідному Кривому Розі. Виключення становлять нетрі, що розташувались на околицях міста.
Часу в мене було мало, а день короткий. Я ще вдома намітив план зйомок і слідував йому. Міські краєвиди та пам’ятки в мої плани не входили, тому міста я майже не бачив, а подивитись там є що! До того ж мій смартфон пав жертвою підступних океанічних хвиль, тому простих інформативних фотографій я майже не робив.
Два слова про безпеку у місті. Перед вильотом я чимало читав про це питання. Було трохи негативних відгуків, тож я непокоївся, бо мав пересуватися сам з фототехнікою у темну пору доби. Вже будучи у місті, я звернув увагу, що правопорядок охороняють чимало поліції та громадський патруль. Тож відчуття небезпеки в мене ніколи не було. Ввечері чіпляються безпритульні, але агресії не проявляють, тож я просто ігнорував. З раннього ранку місто оживає, але безхатченки всі сплять і лежать повсюди. Площа залізничного вокзалу – це центр ділового життя безпритульних. Пізнього ранку це місце нагадує “зомбі ленд”, але все спокійно. Чотири рази відвідував KFC та McDonalds на вокзалі – проблем не мав. Через прозорі стіни останнього можна добре спостерігати за життям на площі.
Варто ознайомитися з інформацією на цьому сайті: https://www.capetownsafety.com. Почувайте себе у Кейптауні так само, як будь-якому великому туристичному місті. Якщо чесно, то усі правила безпечної поведінки я швидко згадав на зворотньому шляху, як тільки ступив на привокзальну площу в Києві.
Транспорт
За неповні 5 днів у Кейптауні, на проїзд я витратив біля 30$, включаючи три заміські поїздки. До відома, лише таксі з аеропорту у центр може обійтись у понад 40$. А все тому, що в місті є дуже крута автобусна система MyCiti Bus, яка включає в себе і деякі приміські райони. Оплата проїзду проводиться спеціальними картками MyConnect та розраховується в залежності від тривалості поїздки. Автобусні станції дуже зручні та незвичні для нас, всюди є обладнанні автобусні зупинки, на кожній з них можна ознайомитись з розкладом та схемами руху автобусів. Є спеціальні дорожні смуги та світлофори для автобусів.
Всі в один голос стверджують, що туристам не варто користуватися маршрутними таксі. З цим я погодився! Видно, “маршрутчики” є особливою кастою людей, яка не має кордонів. Маленькі мікроавтобуси виглядають дуже не зручними, а водії всі як один “шумахери”, та ще й музика лунає на півміста з тих бусів. Тож я не здивувався, що одного дня побачив 2 легких ДТП за участю цих “маршруток”. Ні разу їх послугами не користувався.
Їздив раз на приміському потязі – метро. Поїздка до Simon’s Town мені коштувала приблизно 1$ в одну сторону. Туди вагон був майже порожній, але був присутній один охоронець (хоча не певен, що то працівник залізниці). Назад вже їхало купа народу. Всі веселі та чемні. У цих потягах хтось дуже постарався і намертво приклеїв оголошення – стіни вагонів мов зі шпалерами. Оголошення досить специфічні та доповнюють одне одного. Думаю, ці всі послуги забезпечує одна контора. В усьому іншому вагони чисті, без жодної іншої реклами та пошкоджень.
Розклад руху потягів можна переглянути на сайті залізниці
Таксі та Uber добре розвинені у Кейптауні і також до ваших послуг.
Гори
Столова гора (Table Mountain) та Лайонс-Хед (Lion’s Head, з англ. Голова лева) є двома найпопулярнішими вершинами Кейптауну. Столова гора є візитівкою столиці та сягає у висоту понад тисячу метрів. Її верх плаский, а стіни обривисті. Наверх можна піднятися як пішки, так і на підйомнику. Фото гори можна буде побачити нижче.
На Лайонс-Хед туристи часто піднімаються, щоб зустріти світанок чи захід сонця. У вранішніх сутінках видно рух ліхтариків на горі. Сам гора не дуже висока, але дуже стрімка. Це 650 метрів майже вертикальної стіни з гострою вершиною.
З боку від Столової гори розташувався Пік Диявола (Devil’s Peak).
Сам я гори дуже люблю, але на вершини не піднімався – не було часу, та й сильного бажання, через натовп туристів.
Birdwatching в Кейптауні
Птахів я також дуже люблю! Але з власного досвіду не вірив, що десь може бути і справді багато птахів, які не дуже бояться людей. Виявилось, що вони є в Африці! Чимале різноманіття абсолютно нових для мене птахів є прямо в місті. Тут дикі морські качки пасуться на площі в центрі міста, а ібіси шукають поживу на зручних газонах. Коли на парковці побачив зграю цесарок, то подумав, чи то часом не свійські “кури” 😀 Над автомагістралями літають гуси, в калюжах ходять кулики-довгоноги та коровайки. Біля будинків зустрічав цікавих різнобарвних голубів кількох видів. На пляжах декілька видів мартинів, бакланів та класний кулик-сорока (African oystercatcher), який на відміну від на нашого, має абсолютно чорне забарвлення та розміром з добрячого мартина. З вікна автобуса мав змогу насолодитися видом прісноводних озер заповідника Rietvlei, де було чимало фламінго, чапель, качок та інших птахів. Одна проблема була – я не брав з собою телеоб’єктив, а мав лише 100-міліметровий “макрік”.
Але і з цією технікою я чудово познайомився з капським турачем на теренах Table Bay Nature Reserve. Один з птахів, якого я зустрів, виявився не дуже лякливим, а згодом і взагалі почав підходити на відстань витягнутої руки.
Певний вид мартинів є досить сміливим та лізуть чи не в тарілки відвідувачам кафе. Але от домініканський мартин виявився не дуже дружелюбним. Молоді і дорослі птахи активно шукали поживу в мушлях, але мене близько не підпускали
Та найбільше мене вразили птахи у Національному парку “Table Mountain”. Різні представники нектарницевих схожі на американських колібрі. Але капський медосос особливо виділявся своїм довжелезним хвостом.
Якщо говорити про птахів Південної Африки, то не можна не згадати африканських пінгвінів. Про них трохи нижче.
Пляжі Кейптауну
Головною метою для себе я обрав фотозйомку саме узбережжя, тому крутився в основному біля води. А покрутитися тут є де – у місті та околицях багато мальовничих пляжів. Я зміг відвідати лише деякі з них.
Camps Bay Beach та Clifton Beach розташовані в престижних районах міста, на світанок я приходив сюди. Тут ввечері до вас може звернутися “художник із Зімбабве” і запропонувати купити своє мистецтво за “special price for you”. За один вечір на Кампс Бей до мене підійшло чотири таких художника, всі як один із Зімбабве і чи варто казати, що “картини” в них теж однакові 😀
Table View – локація за містом і, як легко здогадатися з назви, славиться своїм неперевершеним видом на Столову гору. Власне, довгий піщаний пляж починається за містом і тягнеться кілька кілометрів. Від Sunset Beach я пройшов пішки до Table View, а далі доїхав до Blouberstrand, де пляж прикрашений мальовничими скелями.
На фото вище добре видно Столову гору. Вона є символом Кейптауну, який часто зображають у вигляді кривої лінії, що зображує вершини Пік Диявола, Столову Гору та Лайонс-Хед.
Simon’s Town та Boulders beach
Один пляж я хочу виділити особливо. Boulders Beach названий так, через наявність на берегу великих валунів (з англ. boulder – валун). Але символом пляжу є не камені, а пінгвіни! Африканський пінгвін – єдиний представник пінгвінів, який гніздиться на Чорному континенті. Хоча і тут вони полюбляють більше прибережні острови. На самому материку є лише три з 27 відомих колоній цих птахів.
Туристів, які хочуть наживо побачити милих пінгвінів, тут чи не більше, ніж самих птахів.
Можна подивитися на колонію пінгвінів з обладнаного містка, також можна обійти з іншого боку на пляж, де пінгвіни є у вільному доступі. Але зимою в птахів гніздовий сезон, тому всі пінгвіни сидять на гніздах, а пляж був порожній.
З обладнаної стежки можна побачити також інших представників фауни, і не тільки орнітологічної. Так біля стежки пожовував травичку капський даман. Миловидне створіння ще називають “скельним зайцем” (англ. rock rabbit). Дамани – стародавній вид тварин, найстаріші викопні решти мають вік 40 млн років. Сучасні дамани фізіологічно є родичами родини хоботових (слони!). Як на мене, він не схожий ні на кролика, ні на слона! 😀 Інші цікаві факти про даманів можна прочитати на Вікіпедії
Таке естетичне задоволення, як відвідування Boulders Beach обійдеться туристу в 30$.
Пляж знаходиться в містечку Саймонстаун (Simon’s Town) на південь від Кейптауну. Їхати зручніше приміським поїздом (метро). Вартість квитка до 2$. Час у дорозі: 1,5 години з пересадкою у Fish Hoek (пересадка включена у вартість квитка).
Від залізничної станції варто прогулятися містом до пляжу. Містечко є дуже привабливим, з охайними будиночками у підніжжя гір. Також тут розташована база військово-морського флоту ПАР.
5 днів у Південній Африці пролетіли непомітно. Чимало локацій хотілося б ще відвідати та пофотографувати. Ці місця мають величезний туристичний та фотографічний потенціал!
Права на використання цих та інших моїх фото можна придбати на Adobe Stock / Fotolia (моє ексклюзивне портфоліо) та Shuttestock
Дякую за увагу!
Інші мої пости з Південної Африки:
Липень, 2018. Cape Town, South Africa